Efektivní skladování potravin v e-commerce

Ať už mluvíme o zásilkových obchodech, nebo online objednávání potravin u velkých řetězců s donáškou do domu nebo vyzvednutím v prodejně, objednávání potravin a rychloobrátkového zboží přes internet zažívá boom. Firmy, které tuto službu poskytují, tak musí řešit nejen dovoz zboží, tedy takzvanou „poslední míli“ k zákazníkovi, ale také úsporné a hlavně kontrolované skladování zboží ve skladu nebo meziskladu.

To, co je pro zákazníka pouhým kliknutím na zboží a vložením do virtuálního košíku, v pozadí vyžaduje promyšlenou strategii logistiky. Ta nezahrnuje pouze chladicí nákladní vozy na dovoz zboží, ale také skladování v kontrolovaných podmínkách. Ideálně prostorově úsporné a s neustálým přehledem o minimální spotřebě. A to vše při velké variabilitě sortimentu.
Velmi přísným předpisům pro skladování zboží rychle podléhajícího zkáze je možné dostát s použitím automatizovaných skladových systémů výtahového nebo karuselového typu.

Ty umožňují:

  • chlazení pro skladování zboží podléhajícího zkáze,
  • mražení zboží až do −20 stupňů Celsia,
  • udržování konstantní teploty zboží (a to na škále od +60 do −25 stupňů Celsia),
  • udržování zboží bez přístupu vlhkosti,
  • ochranu před prachem a nepříznivými venkovními vlivy,
  • sledování šarží,
  • přesný, bezpečný a kontrolovaný přístup ke skladovanému zboží.

 

Automatizované skladové systémy zároveň umožňují skladování velmi variabilního zboží na minimální ploše, a to díky maximálnímu zahuštění skladu. Některé komponenty musí být samozřejmě uzpůsobeny speciálním podmínkám tohoto skladování (při kontrole teploty musí být například vybaveny speciálními uzavíratelnými dveřmi které zabraňují tahu vzduchu při vyskladňování a zaskladňování).

Automatizované systémy jsou také často napojeny na klimatizaci nebo se jedná o tzv. room-in-room řešení. Díky principu „zboží k obsluze“ však tyto systémy umožňují lépe zvládnout tzv. peak times a stejně jako všechny standardní automatizované skladové systémy mohou být doplněny o systémy navádění obsluhy pro ještě rychlejší a přesnější přístup ke zboží.

Komentáře nejsou povoleny.